Zamknij
REKLAMA

Żółte tablice rejestracyjne - czy rzeczywiście tak trudno jest je zdobyć?

12:59, 06.08.2019 | A.P
Skomentuj

Procedura rejestracji auta jako zabytkowego wcale nie jest taka trudna, jakby się z pozoru mogło wydawać. Najważniejsze, by spełniało ono wymagania, jakie się przed nim stawia. Sprawdź, czy Twój pojazd może zostać zabytkiem.

Kiedy samochód zostanie uznany za zabytkowy?

Do tej pory wystarczyło, żeby samochód miał co najmniej 25 lat, wybrany model od 15 lat nie był już produkowany, a przynajmniej 75 proc. jego części było oryginalnych. Całkiem niedawno zaszły w prawie pewne zmiany, przez które spełnienie powyższych kryteriów może okazać się niewystarczające.

Okazuje się, że na drodze do spełnienia marzeń stanąć może indywidualna opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków, w którego rękach pozostaje pozytywne rozpatrzenie wniosku. Przykładowo, w sytuacji, gdy uzna on rejestrowany samochód za zbyt pospolity, odmówi przyznania mu miana zabytku. Co więcej, jeśli dostrzeże zauważalne modyfikacje podwozia, układu hamulcowego lub kierowniczego również nie ma co liczyć na pozytywne zakończenie procesu rejestracji.

Skąd takie zmiany? Na przestrzeni ostatnich lat przybyło na ulicach aut opatrzonych żółtymi tablicami. Konserwatorzy byli zmuszeni pozytywnie rozpatrywać wnioski właścicieli klasyków, których jest w Polsce cała masa. Zmiany w prawie mają na celu zapobiegać obniżania rangi zabytkowych pojazdów.

Jakie są korzyści z rejestracji pojazdu jako zabytku?

Okazuje się, że nie bez powodu wzrosło zainteresowanie rejestracją samochodu jako zabytku. Z tego tytułu można bowiem liczyć na liczne przywileje. Właściciel takiego auta jest zwolniony z okresowych badań technicznych, nie musi też wykupywać polisy na cały rok, lecz wyłącznie na okres, w którym rzeczywiście będzie go użytkować.

Niestety prócz zalet są też wady takiego rozwiązania. Posiadacz klasyka nie może dokonywać w nim żadnych zmian ani modyfikacji bez zgody konserwatora zabytków. Sprzedaż auta również może odbyć się dopiero po wcześniejszej konsultacji z konserwatorem.

Udało Ci się pozytywnie przebrnąć przez procedurę rejestracji pojazdu zabytkowego i chciałbyś ubezpieczyć go na specjalnych warunkach? Kliknij tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/ i sprawdź, dlaczego powinieneś zrobić to już teraz.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© rzeczkrotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone